+420 721 425 495

Vyplatí se úspornější motory?

Je to už bezmála obehraná marketingová písnička, kterou zákazníci poslouchají před koupí nového vozu: nová generace je výkonnější, ale zároveň úspornější, a to se vám vyplatí. Je tomu ale skutečně tak?


Pokud budeme vycházet samozřejmě jen z oficiálních údajů výrobců, pak se dozvíme, že v průměru jsou nové nejprodávanější vozy v Čechách, splňující normu Euro 6, asi o 0,4 litru úspornější než jejich předchozí generace. V případě benzinových verzí se tedy průměrná spotřeba pohybuje lehce nad 5 l/100 km a u dieselů je to kolem 4 l/100 km. Což jsou jistě příznivá čísla.

Ponechejme nyní zcela stranou, zda této spotřeby dosahují vozy také při reálném provozu (o podhodnocování spotřeby automobilkami se toho už napsalo dost). Co ale nelze pominout, je fakt, že nové vozy s úspornějšími motory jsou také dražší (samozřejmě nejen vinou nových agregátů).

Pokud je řeč opět o nejprodávanějších vozech v ČR, pak poslední generace benzinových aut se zdražily o bezmála 9200 Kč a dieselové o 7900 Kč (jak vyplývá z údajů webu vybermiauto.cz). Což v praxi znamená, že teprve až najedete se zážehovým autem asi 80 000 km a se vznětovým 60 000 km, začne se vám investice do nového modelu s novým agregátem vyplácet.

Takže… Je to stále o tom samém: za všechno se platí. I za to, že ušetříte.

zdroj: uamk