+420 721 425 495

Podzim: Jen výměna pneu nestačí

Pro bezpečnost jízdy jsou naprosto klíčové pneumatiky, jejichž význam je někdy řidiči podceňován. Bylo by naivní si myslet, že rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou je jen v hloubce drážek dezénu. Jejich povinná minimální míra je pro letní 1,6 mm a zimní 4 mm.


Už jen tento rozdíl napovídá, že drážky zimních jsou schopny odvést mnohem více vody, nečistot. Zimní pláště nabízejí v porovnání s letními výrazně vyšší úroveň bezpečnosti, přilnavosti a výkonu na sněhu, ledu, rozbředlém sněhu a na mokrých a zmrzlých silnicích. Podstatný je také samočisticí efekt, který je nezbytný pro jízdu na sněhu.

Výsledkem je mnohem větší stabilita, lepší ovladatelnost a citelně kratší brzdná dráha automobilu.

Důvody? Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z materiálů, které zůstávají při nižších teplotách měkké a pružné. Dále jsou v konstrukci dezénu významně zastoupeny lamely s malými drážkami pro zvýšení „hranového efektu“ a přilnavosti na sněhu a ledu.

S přezouváním pneumatik je vhodné spojit důkladnou prohlídku technického stavu vozu. Pro bezpečnou jízdu je nepostradatelná stoprocentní funkčnost a správné seřízení světel vozidla a brzdové soustavy. Nebezpečná situace může vzniknout velmi snadno například v důsledku nerovnoměrného brždění jednotlivých kol na kluzkém povrchu. Bezproblémový provoz i v mrazivém počasí zajistí dobře udržovaný akumulátor, nemrznoucí chladicí kapalina (optimálně do -25 °C) a zimní směs v nádobce pro ostřikovače. Pro dobrý výhled z vozu za každého počasí je na místě zkontrolovat také stav stíracích lišt stěračů.

Výbava vozidla by v zimě měla zvláště u těch, kdo se vydávají třeba do hor nebo na delší cestu, zahrnovat startovací kabely, škrabku na led, smetáček, lopatku, pracovní ochranné rukavice, kapesní svítilnu, teplé deky a oblečení, termosku s čajem a dostatečné množství nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů pro doplňování na cestách. Od věci nejsou ani pásy pro výjezd z hlubokého sněhu nebo pytlík s pískem pro posypání ledu při výjezdu třeba z parkoviště. Od věci není ani kvalitní tažné lano a rezervní kanystr s palivem.

Na cesty do zasněžených hor je kromě volby kvalitních zimních pneumatik doporučováno přibalit rovněž sněhové řetězy, jejichž použití může být za určitých okolností dokonce povinné (například v Německu při extrémních klimatických podmínkách). Montáž sněhových řetězů je vhodné se naučit a vyzkoušet předem.

Zkrátka, zima je pro řidiče i automobil náročné období. Zároveň by měl zodpovědný řidič počítat s ještě jednou zásadní změnou – a to s jiným stylem jízdy. Pro bezpečnou jízdu v náročných zimních podmínkách je rozhodující především chování řidiče za volantem, který by měl ještě více než kdy jindy vsadit na předvídavý styl řízení a ohleduplnost.