+420 721 425 495

Neobvyklá pravidla silničního provozu v Evropě

Ti, kteří nejsou informováni se snadno dostávají do potíží při cestách po Evropě. V zahraničí totiž mohou být nejenom jiné rychlostní limity, ale platit i speciální předpisy. Příkladem odlišností je Francie, kde například nemůžete v autě poslouchat nahlas hudbu nebo ji poslouchat třeba na kole ze sluchátek.


Itálie

Pokuta za rychlost je o třetinu vyšší v době od 22 do 7 hodin, kvůli tomu, že rušíte noční klid hlukem svého vozu.
U řidičů začátečníků je snížena maximální rychlost na dálnici ze 130 na 100 km/h a na rychlostních silnicích ze 110 na 90 km/h.
Za jízdu pod vlivem alkoholu nad limit 0,5 promile vám hrozí zabavení vozidla.
Celoroční a zimní pneumatiky jsou od 15. května do 14. října zakázány, pokud nemají index rychlosti udávaný ve velkém technickém průkazu.
Pro označení přesahujícího nákladu z vozidla nestačí červený praporek, ale šrafovaná deska (červenobílá) o rozměrech 50 x 50 cm. Pokuta za nedodržení tohoto předpisu je od 84 do 335 Eur.
Na parkovištích jsou Rosa park zóny určené pouze pro těhotné ženy nebo rodiny s dětmi. Za parkování na těchto místech vám hrozí stejná pokuta jako stání na místě pro invalidu.

Francie

Telefonování přes Bluetooth sluchátko je zakázáno. Podobný zákaz platí pro řidiče mopedů, motocyklů, ale i cyklistů. Pokuta je v tomto případě 135 Eur a ztráta 3 body.
Pokud přes hudbu ve svém voze neslyšíte okolí anebo okolí obtěžujete, hrozí vám pokuta 75 Eur.
Zákaz kouření ve vozidlech, když jsou přepravovány osoby mladší 18 let. Pokud porušíte tento zákaz, hrozí vám sankce 68 Eur.

Španělsko

Během plnění paliva nesmíte používat elektronické přístroje jako je například rádio, mobilní telefon a nebo nesmíte mít rozsvícená světla vozu.
Pokud nosíte dioptrické brýle při řízení vozidla, musíte mít ve voze náhradní.

Řecko

Zákaz kouření ve vozidlech, kde jsou přepravovány osoby mladší 12 let.
Potkávací světla je zakázáno používat během dne, pokud to však nevyžadují klimatické podmínky (např.: déšť, šero, tunel).
Není tolerována handsfree sada, tedy sluchátko do ucha.

Chorvatsko

Řidiči do 24 let včetně musí na dálnicích a silnicích mimo obec jezdit vždy o 10 km/h pomaleji.
Děti mladší 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech. Výjimkou jsou děti do 2 let umístěné ve „vajíčku“ a s vypnutým airbagem spolujezdce.

Slovinsko

Kdo dostane pokutu, měl by ji zaplatit okamžitě na místě. Pokud tak neučiní, hrozí mu zadržení dokladu totožnosti anebo vozidla, případně může být řidič vzat do vyšetřovací vazby.

Maďarsko

Opatrně při parkování. Sobota totiž může být vyhlášena jako pracovní den a pak nejsou placená parkoviště zdarma.
Celodenní svícení je povinné jen mimo města.

San Marino

Zákaz kouření za volantem.

Portugalsko

Je zakázáno vozit on board kamery ve vozidle a pořizovat záznam jízdy.

Německo

Pokud je ve vozidle více lidí než udává technický průkaz, hrozí vám pokuta 30 Eur.
Postih za špatně upevněné předměty na střešním nosiči vozu je 35 až 60 Eur.
Nezavřená okénka vozu na parkovišti vás vyjdou na 15 Eur. Vybízíte tak k trestné činnosti.
Za používání nevhodných slunečních brýlí řidiče (příliš tmavá nebo odrážející sluneční svit a oslňující jiné) mu hrozí pokuta 75 Eur.
Fólie na sklech vozu musí mít schválený filtr i homologaci, a také nesmí být umístěny na předním skle vozu. Pokud se tak stane, obdržíte sankci 90 Eur a zákaz další jízdy do doby než je fólie odstraněna.

Rakousko

Postih za špatně upevněné předměty na střešním nosiči vozu je až 2180 Eur, a to pokud zablokujete provoz nebo ohrozíte ostatní účastníky na zdraví.
Při přivolání policie k dopravní nehodě s poškozením majetku je vám účtován poplatek (registrační poplatek za nehodu) 36 Eur.
Je zakázáno vozit on board kamery ve vozidle a pořizovat záznam jízdy.

Dánsko

Každý řidič se musí před jízdou přesvědčit, zda se někdo nenachází pod jeho vozem.
Při dvou promilích alkoholu v krvi je vám odebráno vozidlo a jste odsouzen k trestu odnětí svobody.
Motocyklisté musí nosit ochranný oděv, tj.: rukavice, bunda s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků.

Kypr

Během jízdy je zakázáno jíst a pít, a to i čistou vodu.

Estonsko

Je povinné vozit dva zakládací klíny (špalky ze dřeva nebo umělé hmoty), aby se zabránilo možnému pohybu, když je vozidlo zaparkováno v kopci.


Velká Británie

Motoristé s levostranným řízením by měli zajistit, aby jejich světlomety neoslňovaly protijedoucí vozy, jinak riskují, že budou zastaveni policií a pokutováni až do výše 1000 liber.
Osvědčení o zdravotní nezpůsobilosti, které je vydáno v zahraničí, a svého držitele osvobozuje od užívání bezpečnostního pásu, není ve Velké Británii platné.
Radnice Londýna má v plánu zakázat bezdůvodné vytáčení motoru vozů, hlasitou hudbu v nich a náhlé akcelerování.