+420 721 425 495

MAPA: Miliardová injekce do silnic. Podívejte se, kde si v létě postojíte

Přes deset miliard korun letos dají stát, kraje a města do oprav zanedbaných silnic. Po letech jde o výrazné navýšení peněz, skokový nárůst výdajů ale přinese i komplikace: velký počet uzavírek.  

Velká dopravní omezení čekají přitom nejen na státních dálnicích a silnicích prvních tříd, ale i například na méně vytížených krajských silnicích nižších tříd. Stát totiž poslal krajům přes čtyři miliardy korun na opravy silnic.

Například kvůli dlouho odkládané opravě Žďákovského mostu u Orlické přehrady si řidiči zajedou několik desítek kilometrů (). Na dálnicích zase musí doufat, že ve zúženích nenastane žádná nehoda, která by znamenala hodinová pojíždění v kolonách.

Souběh oprav klíčových dopravních tepen i silnic nižších tříd totiž způsobí, že například dálnici D1 prakticky nepůjde na některých úsecích v případě kolon objet. „Dálnice budeme opravovat tak, aby na nich byly zachovány dva jízdní pruhy v obou směrech. Průjezdné zůstanou i rychlostní silnice, abychom nemuseli vytvářet objížďky, které by přenesly zátěž na silnice nižších tříd,“ říká generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Podívejte se na mapu oprav na dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích I. třídy v roce 2015


Letošní skok v opravách je vítanou vzpruhou pro . Ty dlouhodobě kritizují nerovnoměrný přísun peněz, který vede i k velkým výkyvům v cenách. Vzhledem k velké poptávce se dá letos očekávat spíše zdražení prací. Rostou například i ceny některých materiálů.

„S kamenivem začíná být problém, je po něm velká poptávka i na železnici. Ale jinak ty objemy nejsou tak obrovské, jak se zdá, dříve se tolik běžně stavělo,“ říká Petr Čížek, šéf firmy Swietelsky stavební a zároveň Sdružení pro silnic.

Pro silničáře jsou opravy silnic vítanou prací i vzhledem k tomu, že kvůli zanedbané přípravě se mnoho nových silnic nestaví. V tom je velký rozdíl oproti železnicím, kde jsou stavaři už přesyceni novými zakázkami tak, že některé odmítají nebo soutěží i na více než sto procent ceny.

http://data.idnes.cz/soubory/domaci/A150616_MBB_018_PLANOVANEOPRAVY.PDF

Zdroj: idnes.cz